Odatv üstüne basa basa yazdı: Erdoğan’ın korktuğu başına geldi

AKP’nin ilk kez birinci parti çıkmadığı 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, miting meydanlarında üstüne basa basa bir şeye dikkat çekti.

Neydi o?

16 ŞUBAT: “BİZİM ONLARLA İŞİMİZ YOK”

Erdoğan, 16 Şubat’ta Ordu’da “Siyasetin namusu var. Evvela adayı olduğun partiye sadakat göstermen gerekir. Eli işte gözü oynaşta olanlardan ne partilerine ne de şehirlerine hayır gelir. Sadece partimizle, ittifakımızla yol yürüyenlerden mesulüz. Ne diyor ‘Ben seçimi kazanacağım, ondan sonra AK Parti’ye geçeceğim.’ Bizim onlarla işimiz yok.” dedi.

26 ŞUBAT: “SİRK CAMBAZLARINA PRİM VERMEYİN”

26 Şubat’taki AKP Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı’nda, “Milleti kandırmaya çalışanlar yine meydanlara çıkmış görünüyor. Türkiye özgür ve demokratik bir ülkedir. İsteyenin istediği partide siyaset yapma hakkı vardır. Yolunu ayırıp başka partiye gidenlerin yeri artık oradır. Ben seçimi kazanırsam yine AK Parti’de olacağım diyen sirk cambazlarına prim vermeyin. Ben şimdi buradan aday oldum ama seçimden sonra yine AK Parti’ye gideceğim diyen sirk cambazlarına da aldanmayın.” şeklinde konuştu.

6 MART: “GÖLGEMİZDE YÜRÜMEYE KALKANLARA MÜSAADE ETMEYİZ”

6 Mart’ta Erdoğan, bir kez daha AKP açısından yaklaşan tehlikeye dikkat çekti ve Manisa’da “İlkemizin pek çok il ve ilçesinde şöyle bir manzara ile karşı karşıya kaldık. Partimizin eski belediye başkanlarını, vekillerini aday göstererek, bize kaybettirmek için çalışan partiler ortaya çıktı. Türkiye, özgür ve demokratik bir ülkedir. İsteyen istediği yerde siyaset yapabilir, aday olabilir. Biz kendi ittifakımızdan, kendi partimizden mesulüz ancak hem bize kaybettirmek için çalışıp hem çeşitli imalarla gölgemizde yürümeye kalkanlara da müsaade etmeyiz. Bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir.” dedi.

Erdoğan, burada “zübük” ifadesini kullanarak, “Partimizin eski belediye başkanlarını, eski milletvekillerini aday göstererek, kendileri kazanmak için değil, bize kaybettirmek için çalışan partiler ortaya çıktı. Milletimizin sandıkta ne siyasi şantajcılara, ne zübük siyasetçilere itibar etmeyeceğini biliyorum” dedi.

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, Erdoğan’ın bahsettiği “zübük siyasetçinin” eski AKP’li bakan, 31 Mart’ta Yeniden Refah Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan genel başkan yardımcısı Suat Kılıç olduğunu yazdı.

Fatih Erbakan ise Erdoğan’ın sözleri için “Üstümüze alınmıyoruz” dedi.

Devam edersek…

9 MART: “RABBİM HEPSİNİ ISLAH ETSİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez 9 Mart’ta Şanlıurfa’da “Hiç kimsenin Cumhur İttifakı’nın, AK Parti’nin, şahsımızın gölgesinde yürüyerek sırf seçim kaybettirmek için ortada dolaşmasına rıza göstermeyiz. Rabbim hepsini ıslah etsin.” ifadelerini kullandı.

AKP KAYNAKLARI NE DEDİ

Odatv, Erdoğan’ın bahsettiği gölgelerde yürüyenlerin ve sirk cambazlarının kim olduğunu 16 Şubat’ta AKP kaynaklarına sordu ve “Partinin aday yapmadığı isimler, ittifak partilerine yöneldi. Aday yapılmayan isimler özellikle genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek veren partilerle temas kuruyor.” yanıtını aldı.

Yani, Cumhur İttifakı’na destek veren partilerden veya bağımsız olarak seçime girmeyi planlayan kişilerin propaganda çalışmalarında “Gerçek aday biziz” söylemiyle hareket ederek oy istedi.

AKP kaynakları, bu yöntemle çalışma yapan adayların seçmene “Aslında AKP’nin adayı biziz, seçilince AKP’ye geçeceğiz” dediğini Odatv’ye aktardı.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ DA HABERDAR”

Bu yöntemi uygulayanlarla ilgili nasıl bir önlem alınması gerektiğinin uzun zamandır AKP içerisinde tartışıldığını ifade eden kaynaklar, “Durumdan Sayın Cumhurbaşkanımız da haberdar. Seçmenin bu yöntemle kandırılmasını ve olası oy kaybını engellemek amacıyla konuşmasında bu duruma yer verdi” değerlendirmesini yaptı.

ERDOĞAN DİSİPLİNE SEVK ETTİ

Odatv, 26 Şubat’ta AKP kaynaklarından edindiği başka bir bilgide daha yeni detaylara ulaştı. Bu kez parti ismi de verildi ve şu ifadeler yer aldı: “AKP’de belediye başkanlığı yapan isimler, belediye MHP’ye bırakıldığı için tekrar aday gösterilmedi. Bu başkanlar da bağımsız aday olarak seçime katılma kararı aldı. Bu isimlerin seçmene, seçimi kazandıkları takdirde AKP’ye geçeceklerini ve bu şekilde oy istedikleri öğrenildi. Aynısını Yeniden Refahlılar da yaptı.”

Erdoğan’ın o dönem bu belediye başkanlarına oldukça sinirlendiği, söz konusu isimlerin disipline sevk edildiği öğrenildi.

ERDOĞAN’IN KORKTUĞU BAŞINA GELDİ

Türkiye gazetesinde bugün birinci sayfadan Cumhurbaşkanlığı Muhabiri meslektaşımız Emrah Özcan imzasıyla çıkan haberde AKP MKYK’nın oy kaybı değerlendirmesine yer verildi.

Seçim yenilgisi üç maddede toplandı ve Erdoğan’ın sürekli bahsettiği durum AKP MKYK’nın değerlendirmesinde de yer aldı. O üç madde şöyle:

– “Bazı bağımsız ve YRP’li adaylar kazanınca AK Parti’ye geçeceğiz diye oy topladı.”

– “Aday gösterilmeyenler rakip adaya çalıştı.”

– “Kimse bu kadar fazla seçmenin sandığa gitmeyeceğini tahmin etmiyordu.”

Önceki gün gerçekleştirilen MKYK toplantısındaki değerlendirme şöyle:

“Kimse bu kadar fazla seçmenin sandığa gitmeyeceğini tahmin etmiyordu. Ayrıca, AK Parti’de görev almış ve partimizden aday olmak istemiş fakat aday gösterilmemiş kişiler, karşıda güçlü gözüken kim varsa onun adına çalıştı. Birçok bölgede saf değiştiren mahalle başkanları, AK Parti yerine orada kazanma potansiyeli yüksek olan adaylar için oy topladı. Yeniden Refah Partisinin (YRP) adayları, “Seçimi kazandığımızda zaten AK Parti’ye geçeceğiz, biz aynı yoldayız” diye vatandaştan oy toplarken mahalle başkanları buna destek verdi. Bunlar oy kaybında önemli etkenler oldu.”

Bu konuda Erdoğan’ın korktuğunun başına geldiği, AKP teşkilatlarının bu durumu tersine çevirmede yetersiz kaldığı seçim sonuçları bize gösterdi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x